Haber

İsrail güçleri Doğu Kudüs’te 17 yaşındaki Filistinli’yi öldürdü

İsrail güçlerinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yıkım sürecini protesto edenlere açtığı ateş sonucu 17 yaşındaki Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin resmi ajansı WAFA’ya göre İsrail güçleri, bir İsrail askerini öldürmekle suçlanan ve günlerce süren aramanın ardından Ekim 2022’de öldürülen Udei el-Tamimi’nin konutunu yıkmak için Doğu Kudüs’teki Şuafat Mülteci Kampına baskın düzenledi.

Haberde, yıkıma tepki gösterenlerin üzerine ateş açan İsrail askerlerinin 17 yaşındaki Muhammed Ali Muhammed Ali’yi öldürdüğü belirtildi.

Muhammed Ali’nin ağır yaralı olarak Hedasa Hastanesine kaldırıldığı ve burada yaşamını yitirdiği, İsrail güçlerinin Filistinlinin cenazesini ailesine teslim etmeyi reddettiği bildirildi.

İsrail güçleri “büyük” bir baskın düzenledi

İsrail güçleri, Doğu Kudüs’teki baskının Ekim 2022’de bir İsrail askerinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren Udey el-Tamimi’nin Şuafat Mülteci Kampı’ndaki konutunu yıkmak amacıyla düzenlendiğini duyurdu.

İsrail polisi, yaklaşık 300 polis memurunun Şuafat Mülteci Kampına girdiğini ve baskına askerlerin de destek verdiğini bildirdi.

Polisin yaptığı yazılı açıklamada, Emniyet Müdürlüğü’nün aldığı karar doğrultusunda evin yıkılmasına karar verildiği kaydedildi.

Yıkımın ardından İsrail güçleri, Filistinlilere karşı gerçek mühimmat ve kauçuk kaplı metal mermilerin yanı sıra ses ve göz yaşartıcı gaz bombaları kullandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Şuafat Mülteci Kampı’nda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu bir Filistinlinin göğsünden vurularak ağır yaralandığını duyurdu.

İsrail güçleri, 8 Ekim 2022’de Doğu Kudüs’teki Şuafat Mülteci Kampı’ndaki kontrol noktasına ateş açarak bir İsrailli kadın askerin ölümüne neden olmak ve bir askeri de ağır yaralamakla suçlanan Tamimi’yi günlerce süren aramaların ardından 19 Ekim’de öldürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu