Haber

Kooperatif Dolandırıcılığı Nedir ve Cezası Ne Kadardır?

Nitelikli dolandırıcılık hatası, TCK 158. Madde’de ayrıntılı olarak belirtilmiştir. TCK 158’e göre nitelikli dolandırıcılık, işbirlikçi dolandırıcılık da dahil olmak üzere birçok farklı başlıkta incelenebilir. Peki kooperatif dolandırıcılığı nedir ve cezası ne kadar?

Kaynak:https://www.deryabaykan.av.tr/nitelik…

Nitelikli Dolandırıcılık Nedir?

TCK 158’de belirtildiği gibi bir dolandırıcılık suçu, aşağıdaki şartları taşıması halinde nitelikli dolandırıcılık suçundan dava edilebilir;

  • Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere farklı araçların kullanımı

  • Dini inanç ve duyguların istismarı

  • Basın ve yayın araçlarının kolaylıklarından yararlanma

  • Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durumdan veya zor koşullardan faydalanmak

  • Kişinin algılama yeteneğindeki zayıflığından faydalanılması

  • Profesyoneller mesleklerine olan inancı kötüye kullanıyor

Kooperatif Dolandırıcılığı Nedir?

Nitelikli dolandırıcılık vakalarından biri de kooperatif dolandırıcılığıdır. Şirket yöneticisi veya şirket adına hareket eden kişi, kooperatif faaliyetleri kapsamında dolandırıcılık yapar.

Bu hatanın oluşabilmesi için hatanın ticari faaliyetler sırasında işlenmiş olması gerekir. Bu hatada failin kişiyi aldatarak nitelikli davranışlarla yanıltması ve ona kendi menfaati için bir şeyler yaptırması durumu söz konusudur. Failin yaptığı dolandırıcılık davranışının ‘nitelikli dolandırıcılık’ olarak kabul edilebilmesi için mağdurun soruşturma yeteneğinin ortadan kalkması gerekmektedir.

Kooperatif dolandırıcılığının cezası nedir?

Kooperatif dolandırıcılığı, nitelikli dolandırıcılık suç türlerinden biridir. Nitelikli dolandırıcılığın ceza oranları, üç yıldan on yıla kadar hapis veya beş bin güne kadar adli para cezası olarak belirleniyor.

Ancak kooperatif dolandırıcılığı sayılmayan ve kamu kurumlarına zarar veren dolandırıcılıklarda hapis cezasının alt sınırının dört yıldan az olamayacağı belirtildi.

celebiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu