Haber

ABD, Filipinler’de 4 askeri üssü daha kullanma izni aldı

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Filipinler ziyareti kapsamında ülkedeki 4 askeri üssün kullanım hakkı ABD’ye verildi.

Karar, ABD Savunma Bakanı Austin’in bugün Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand ‘Bongbong’ Marcos’u ziyaret etmesinden hemen sonra açıklandı.

Askeri üs sayısı 9’a yükseldi

İki ülke arasında daha önce imzalanan Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması (EDCA) kapsamında alınan kararla ABD’nin Filipinler’de kullanma izni verdiği askeri üs sayısı 9’a yükseldi.

Kaynaklara 82 milyon dolardan fazla tahsis edildi

ABD Savunma Bakanlığı’nın daha önce erişim sağlanan 5 askeri üsle ilgili yaptığı açıklamada, “ABD, beş EDCA tesisinde 82 milyon doların üzerinde altyapı yatırımı ayırdı ve bu yatırımların yerel Filipin topluluklarında ekonomik büyümeyi ve iş yaratmayı desteklemesinden gurur duyuyor.”söylendi.

Tek oğlu…

Öte yandan Pasifik Okyanusu’ndaki etkinliğini artıran ABD, Çin ile güvenlik anlaşması imzalayan Solomon Adaları’nda büyükelçilik açtığını duyurdu.

Devlet Lideri Ferdinand ‘Bongbong’ Marcos, ülkeyi 1965’ten 1986’nın ortalarına kadar yöneten Ferdinand Marcos’un tek oğlu.

Olaylar son seçimden sonra oldu.

Peder Marcos, ’86’daki son seçimlerin ardından yaşanan olaylar ve ülkede artan gerilimin ardından 25 Şubat 1986’da ülkeyi terk ederek ABD eyaleti olan Hawaii’ye gitti.

Marcos, 28 Eylül 1989’da burada öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu